Aktualności

Początki Muzeum Powstania Warszawskiego Kopalnia sklep charytatywny Fundacji Salomon na Vinted Gramy z Orkiestrą WOŚP! Korki dla Stasia Zima nie zaczeka, aż wojna się skończy.

💝  „Miejsce pełne wspomnień” 💝  

Co kryje się pod tą nieco zagadkową nazwą? Spieszymy, by Wam o wszystkim opowiedzieć a i nieco pochwalić się, co nam po głowie krążyło od początku działalności fundacji i sklepu charytatywnego.

💝  Serce naszej działalności, jak już wiecie, mieści się na warszawskiej Pradze. Jest to jedna z tych dzielnic, przez którą przetoczyło się mnóstwo wydarzeń historycznych. Po minionych czasach pozostało wiele pamiątek, wspomnień, śladów dawnych dziejów. Nie tylko na Pradze, ale to miejsce nas zainspirowało.

💝  Postanowiliśmy więc, że gdy Kopalnia i Fundacja Salomon na stałe zagoszczą w Waszych sercach, ruszymy kolejne nasze „dziecko”, jakim jest wspomniane wyżej „Miejsce pełne wspomnień”.

👉 1. Gdzie? W naszym sklepie charytatywnym na ul. Białostockiej 9. Tu planujemy zbierać i wyeksponować zgromadzone zbiory.

👉 2. W jakim celu? By ocalić od zapomnienia. Wbrew pozorom, wiele takich eksponatów ląduje z niewiedzy na śmietniku. Czasem są to pozostałości po poprzednich właścicielach. Bywa, że wraz ze śmiercią takich osób umiera pamięć o tych, którzy są na zdjęciach, miejscach czy wydarzeniach. Z przykrością zauważamy, że takie eksponaty często padają łupem zwykłych handlarzy, którzy za cel mają jedynie je pozyskać i dalej sprzedać.

👉 3. Uprzedzamy więc pytania. Zebrane przez nas eksponaty NIE będą sprzedawane czy przekazywane dalej. Pragniemy je zbierać i w miarę możliwości godnie wyeksponować. Po to, by każdy mógł mieć do nich dostęp. By mógł przyjść, obejrzeć, powspominać, ocalić od zapomnienia lata i wydarzenia, które minęły oraz ludzi i miejsca, których już nie ma.

👉 4. Czego więc szukamy? Wszelkich pamiątek z okresu międzywojennego, mających wartość historyczną, włącznie z okresem PRL. Poszukujemy zdjęć, dokumentów, militariów, dyplomów, map, mundurów, ryngrafów. Szukamy także przedmiotów codziennego użytku związanych m.in. z wydarzeniami wspomnianego okresu. Gdybyście mieli wątpliwości, czy dana rzecz znajdzie u nas miejsce, zapraszamy do kontaktu.

👉 5. Wszystkie podarowane przez Was eksponaty zostaną przez nas należycie potraktowane. Nie tylko od zapomnienia, ale także od zniszczenia. Przekazane rzeczy będziemy także skrupulatnie fotografowali i publikowali na stronie naszej fundacji oraz profilach na portalach społecznościowych, organizując coś w rodzaju wirtualnego muzeum.

👉 6. Bierzemy także pod uwagę tzw. czasowy depozyt. Co to jest? Przyjęcie pamiątki na czas określony (miesiąc, pół roku, rok) na zasadzie użyczenia nam do ekspozycji. W takim przypadku użyczenie zabezpieczamy umową. W przypadku przekazania na stałe – umową darowizny.