Aktualności

Początki Muzeum Powstania Warszawskiego Kopalnia sklep charytatywny Fundacji Salomon na Vinted Gramy z Orkiestrą WOŚP! Korki dla Stasia Zima nie zaczeka, aż wojna się skończy.

👉 Każda historia ma swój początek. Historia powstania Muzeum Warszawskiego także. Dlatego dziś mamy dla Was kilka ciekawostek z tamtego okresu. Zapraszamy do czytania i podzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami.

👉 Zacznijmy może od tego, że po zakończeniu wojny Polska była w takiej sytuacji, że jakiekolwiek rozmowy o miejscach pamięci musiały zejść na boczny tor. Najważniejsza była odbudowa kraju.

Niemniej jednak ważne dla wszystkich było także upamiętnienie wydarzeń oraz zachowanie pozostałych po nich pamiątek.

❗️ Czy wiedzieliście, kiedy dokładnie rozpoczęto dyskusję nad powstaniem Muzeum Powstania Warszawskiego? Nie, nie w 1981 roku. Tak naprawdę pierwsze rozmowy ujrzały światło dzienne już w 1956 roku. Dlaczego wtedy? Nie da się ukryć, że Józef Stalin od początku był wrogo nastawiony do Powstania Warszawskiego, widząc w nim nie tyle cel wojskowy, co raczej ruch polityczny Armii Krajowej, wymierzony w Związek Radziecki. Dlatego też, wykorzystując okres po jego śmierci w 1953 roku, postanowiono wrócić do tematu.

❗️ Niemniej jednak dopiero w roku 1981 powołano Społeczny Komitet Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Grupa społeczników – ludzi bezinteresownie zaangażowanych w to, żeby pomięć o Powstaniu nie zginęła, chcących ocalić to, co pozostało, postanowiła założyć komitet i rozpocząć prace nad gromadzeniem zbiorów. Listę tych osób znajdziecie w dokumentach poniżej. Niestety, na drodze stanęło inne, ważne wydarzenie – ogłoszenie stanu wojennego. Wszelkie prace zostały wstrzymane do roku 1983. Wtedy to komisarz Warszawy generał Mieczysław Dębicki powołał przy ówczesnym Muzeum Historycznym m.st. Warszawy specjalny oddział poświęcony wyłącznie tematowi Powstania Warszawskiego. Prace ruszyły!

Rozpoczęto gromadzenie ocalałych pamiątek. W ciągu 20 lat zgromadzono aż kilkanaście tysięcy eksponatów.

❗️ Przygotowania do samej budowy rozpoczęły się w roku 1984. Pierwotnie Muzeum miało być zbudowane na ruinach Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej. Projektanci z zapałem siedli przy deskach kreślarskich, kiedy to znów kolejne zmiany ustrojowe wymusiły opóźnienia w realizacji tego projektu. W 1994 roku, gdy już wszystko wskazywało na to, że prace wreszcie ruszą z kopyta, zmianie uległa lokalizacja inwestycji, ze względu na braki prawne dotyczące dokumentacji działki przy ul. Bielańskiej.

❗️ I tak sprawa powstanie Muzeum przeciągnęła się do roku 2002, kiedy to ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński obiecał, że powstanie ono do roku 2004, czyli w 60-tą rocznicę wybuchu Powstania.

Powołano Radę Honorową oraz Radę Programową Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak wspomnieliśmy, zmianie uległa także lokalizacja inwestycji. Ostatecznie wskazano teren w dawnej elektrowni tramwajowej z początku XX w., u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na warszawskiej Woli.

Prace ruszyły w kwietniu 2004 roku.

Muzeum było gotowe dokładnie 31 lipca 2004 roku. W 2018 roku rozpoczęto jego rozbudowę i modernizację.

❗️❗️ Dziś z dumą możemy powiedzieć, że Muzeum to jest na liście „must visit”, czyli miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Warszawie.

❗️❗️❗️ I teraz prawdziwa gratka dla koneserów!

Poniżej przedstawiamy Państwu ORYGINAŁY dokumentów z okresu prac Społecznego Komitetu Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Prawdopodobnie jesteśmy także jedynymi posiadaczami tak znakomitych zbiorów. Te jakże cenne historycznie eksponaty otrzymaliśmy od spadkobiercy jednego z Członków w/w Komitetu. Osoba ta (na jej wyraźną prośbę nazwisko jest utajnione) swoimi cennymi pamiątkami podzieliła się nie tylko z muzeami, ale także z naszą Fundacją Salomon, za co jesteśmy i będziemy dozgonnie wdzięczni.

Zapraszamy Was do wirtualnego spaceru po naszym Miejscu Pełnym Wspomnień. Bez wychodzenia w domu możecie zapoznać się z w/w dokumentami, obejrzeć zdjęcia zamieszczone poniżej, wrócić wspomnieniami do tamtych czasów czy też przypomnieć sobie rozmowy przy rodzinnym stole, podczas których poruszany był temat Powstania Warszawskiego.

Ze względu na wartość wspomnianych eksponatów, obejrzeć można je obecnie wyłącznie podczas wirtualnej wizyty online na stronie Fundacji Salomon. Prowadzimy szeroko zakrojone prace dotyczące utworzenia wystawy poświęconej tematyce Powstania. Być może wkrótce wrócimy do Was z radosną informacją o jej otwarciu. Do usłyszenia!