🔵 Fundacja Salomon została założona w 2018 r. przez Waldemara i Agnieszkę. Nie zrobili tego, bo się nudzą, bo na fundacji można zarobić czy z innych dziwnych pobudek. Chcieli pomagać innym ludziom i zwierzętom. Czy trzeba więcej powodów? Niesienie pomocy innym jest wystarczające.
🔵 Fundusze na działanie statutowe zbierane są przez działalność sklepu charytatywnego Kopalnia. Fundację i sklep znajdziecie na ul. Białostockiej 9 w Warszawie, na terenie dzielnicy Pragi-Północ.
🔵 Jaka jest misja fundacji Salomon? Fundacja chce pomagać lokalnie i tam, gdzie może pomóc. Nasza siedziba mieści się w Warszawie, ale nie zamykamy się tylko na działanie w mieście stołecznym. Pomagamy tam, gdzie wiemy, że pomoc jest potrzebna. Przekazujemy rzeczy, zbieramy fundusze. Naszą pomoc kierujemy do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Wspomagamy Fundację Domy Samotnych Matek z Dziećmi, Siostry Misjonarki pomagające bezdomnym i ubogim, Środowiskowe Domy Samopomocy, osoby niepełnosprawne, pogorzelców, ubogie rodziny w Ukrainie a od lutego 2022 również uchodźców z Ukrainy. Wspieramy też schroniska dla zwierząt i Fundację Bojkot.
🔵 Fundusze potrzebne do działania fundacji zbierane są poprzez działanie sklepu charytatywnego Kopalnia. Czyli? Co to znaczy sklep charytatywny?
🔵 Ideą sklepu charytatywnego jest stworzenie sklepu, w którym za nieduże pieniądze można nabyć różne potrzebne rzeczy materialne. Od ubrań do wyposażenia całego domu. Zebrane pieniądze wspomagają różne instytucje charytatywne w działaniu.
🔹 Skąd bierze się wyposażenie sklepu? Najczęściej są to dary od ludzi lub przedsiębiorstw.

Bardzo chętnie przyjmiemy:

  • książki
  • odzież, obuwie, galanterię, biżuterię, torebki
  • zabawki, gry, puzzle
  • naczynia, ceramikę, szkło, art. gospodarstwa domowe
  • meble
  • przedmioty z PRL-u
  • oraz inne przedmioty, które mogą jeszcze komuś posłużyć
Przyjmujemy rzeczy sezonowo (letnie wiosną i latem, zimowe jesienią i wczesną zimą). Rzeczy muszą być w dobrym stanie i  nieuszkodzone, bez dziur i plam. Jeśli nie wiesz, czy dana rzecz komuś się przyda, zadzwoń lub napisz do nas. 
 
🔹 Kto jest klientem sklepu charytatywnego? Osoby, które chcą wesprzeć zakupem działanie fundacji/organizacji, która prowadzi sklep. Wszyscy potrzebujący, których nie stać na zakup nowej rzeczy w regularnym sklepie. Osoby, które prowadzą życie w duchy zero waste i starają się kupować rzeczy z drugiej ręki.
🔹 Kim są pracownicy? Najczęściej pracownikami takich sklepów są wolontariusze.
 
🟢 Pierwsze sklepy charytatywne powstały w Wielkiej Brytanii. Idea ta rozwinęła się szczególnie w trakcie II Wojny Światowej. Dzięki ich działaniu wspierano Czerwony Krzyż. Z czasem idea sklepów charytatywnych rozprzestrzeniła się na cały świat.
🟢 W przypadku sklepów charytatywnych w Wielkiej Brytanii, działanie ich wspierane jest przez rząd i samorządy lokalne. Wsparcie polega na stworzeniu prawa, które sprzyja rozwojowi takich sklepów.
🟢 Ponieważ jest to działalność dobroczynna, sklepy te mogą liczyć na 80% ulgę podatku od nieruchomości oraz 0% podatku VAT. W zależności od władz samorządowych, sklep może uzyskać dodatkowe zwolnienie pozostałych 20%. Dodatkowo sklepy charytatywne są zwolnione z podatku dochodowego. W związku z tym ceny rzeczy w sklepach mogą być bardzo niskie.
 
🔴 A jak jest w Polsce? W Polsce pierwsze sklepy charytatywne pojawiły się w latach 90 XX w. Pierwszy z nich został otworzony w Warszawie. Niestety, prawo polskie nie jest tak pro-rozwojowe, jak w Wielkiej Brytanii.
🔴 Przy prowadzeniu sklepu charytatywnego trzeba się mierzyć z rożnymi przeszkodami. Jedną z nich jest konieczność opłaty za czynsz wynajmowanego lokalu, media, brak obniżek w związku z prowadzeniem działalności dobroczynnej. Przekazywanie darowizn na rzecz organizacji pozarządowych jest opodatkowane VAT-em, co nie ułatwia włączania się w pomaganie przedsiębiorcom. I pozostają do opłacenia wszystkie podatki.
 
🟡 Pomimo wyzwań podatkowo-czynszowych, fundacja Salomon, poprzez działanie sklepu charytatywnego Kopalnia na ul. Białostockiej, nadal działa.
🟡 Co możecie w nim znaleźć?
Po pierwsze, dobrze jest przyjść do Kopalni z zapasem czasu, bo tyle jest tu różnych rzeczy. Odnajdą się tu wszyscy poszukiwacze perełek ubraniowych. Są dwie pękate szafy z samymi ubraniami vintage. A to nie koniec. Jest całe pomieszczenie z rożnymi ubraniami w różnych cenach. Miłośnicy książek znajdą pełne regały. Są tam nie tylko beletrystyka i powieści różne. Można znaleźć poradniki, książki kucharskie i książki dla dzieci. W głębi sklepu jest też specjalny regał z książkami rzadkimi i albumami. Coś do domu? Oczywiście. I to nie byle co. Porcelana, szkło, meble i nawet fortepian. Na waszych ścianach mogą zawisnąć obrazy lub inne dekoracje. Jeżeli szukacie czegoś specjalnego, nie bójcie się pytać. Wyposażenie sklepu zmienia się jak w kalejdoskopie. Możemy tylko zapewnić, że znajdziesz u nas przedmioty z historią, nie tylko ciekawe, ale też unikatowe.
🟡 Poprzez działanie Kopalni wspieramy również świadomość ekologiczną. Codziennie jesteśmy zalewani ogromną ilością rzeczy, nie zawsze dobrej jakości. Robiąc zakupy w Kopalni, wspierasz ruch zero waste. Kupowanie rzeczy używanych, ale nadal w świetnym stanie, zmniejsza ilość odpadów. Wspierasz cyrkulacje przedmiotów.
🟡 A może chcesz wesprzeć działanie Fundacji Salomon? Bardzo przyda nam się wsparcie wolontariuszy. Pomoc potrzebna jest przy segregowaniu rzeczy, wycenie książek, prowadzeniu serwisów społecznościowych, robieniu zdjęć i w wielu innych działaniach. Jeżeli jesteś zainteresowany/zainteresowana zapraszamy do kontaktu.
Nie masz czasu? To nic, nadal możesz pomóc. Może wiesz, komu my możemy pomóc i nas o tym poinformujesz? Ogromną pomocą będzie rozpowszechnianie informacji o naszej działalności. Może masz rzeczy w dobrym stanie do przekazania? Prosimy o kontakt przed ich przywiezieniem. Wsparciem fundacji będzie również przekazanie 1% podatku lub innej kwoty na konto fundacji.
 
❤️ Chętnie się poznamy. Zapraszamy na ul. Białostocką 9. ❤️